HABERLER

Mobil Kaza Tutanağı ile Hasarınızı Hızlı Alın!

4.03.2015
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Hayatımız Sigortalı Mart sayısında dosya konusu Mobil Kaza Tutanağı!

Tutanak doldurmak daha kolay

2014 yılını​n Ekim ayında ise vatandaş yeni bir uygulama ile tanıştı: Mobil Kaza Tutanağı. Sürücülere hasar sürecinde zaman kazandıran ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen uygulama ile kaza tutanağı tutarken kalem ve kağıda gereksinim kalmadı. Uygulama ile akıllı telefonlar aracılığıyla tutanak doldurma işlemi çok daha hızlı ve kolay hale getirildi. Uygulamayı aktif bir şekilde kullanmak için tek yapmanız gereken şey, Android ya d​a IOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefona sahip olmak ve akıllı telefonunuza uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmek. Sonrasında ise 10 dakika gibi kısa bir sürede tutanağı doldurabiliyorsunuz.

Kazalar üç günde sonuçlanıyor

Kaza esnasında Mobil Kaza Tuta​nağı uygulaması ilk olarak kaza yerinin en az dört fotoğrafının sisteme yüklenmesini istiyor. Sonrasında ise poliçe bilgilerini sisteme girmeniz gerekiyor. Bunun için plaka ve ruhsat sahibinin kimlik numarası ile sorgulama yapılabiliyor. Poliçe bilgilerinizi yalnızca bir defa sisteme kaydettiğinizde 'profilimden getir' özelliğiyle her seferinde bilgilerinizi tek tek girmek zorunda kalmıyorsunuz. Sigorta şirketinizden satın aldığınız kare kodlu poliçelerdekİ kare kodu okutarak da tüm bilgilerinize otomatik bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Uygulamada kazanın oluş şekli yazılı ve sesli şekilde anlatılabiIiyor. İşlem, sürücülerin ekrana elle atacakları imza ile tamamlanmış oluyor. Sonrasında ise sürücülerin uygulamayı kullandığı cep telefonlarına SMS ile bilgilendirme yapılıyor. E-mail adreslerine ise KTT formu PDF olarak iletiliyor. Her iki aracın zorunlu trafik ve kasko poliçe sahibi sigorta şirketleri anında bilgilendiriliyor. Böylece sürücüler hiçbir yeri aramadan sigorta şirketleri tarafından işlemleri yapılmaya başlanıyor. Uygulamanın sunduğu hız sayesinde hasar tazminat süreçleri de kısalıyor; kazaların ortalama sonuçlanma süresi 13 günden 3 güne iniyor.​


Devamını Oku
7. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Fuarı'nda Mobil Kaza Tutanağı'nı tanıttık
21.11.2016
Türkiye’nin en büyük karayolu trafik güvenliği etkinliğine dönüşen 7.si 17-19 Kasım 2016'da gerçekleşen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Fuarı (KTGS) SBM, standında inovatif uygulamalarını anlattı.

Posta Gazetesi’nde Can Kantar’ın Ağustos ayı köşe yazısı gündeminde Mobil Kaza Tutanağı’nın faydaları yer aldı!

24.08.2020
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Geçmişte bir trafik kazası yaşandığında yolun ortasında araçlar durur, telefon edilir, polis beklenirdi. Trafik engellendiği için sıkışıklık yaşanır ve sizde bir okka küfür işitirdiniz. Tabi trafik sıkışık olduğu için polis de kaza yerine çok geç gelirdi. 2008 yılı başında ise Kaza Tespit Tutanağı uygulaması başlatıldı. Bu uygulama sayesinde kaza eğer maddi hasarlıysa polis çağırmanıza bile gerek kalmadı.

Hemen kaza yerinde araçların fotoğrafları çekiliyor sonra araçlar yolu kapatmayacak bir alana çekiliyor. Fakat sürücü ehliyetiniz yoksa, alkollüyseniz ya da bir kamu aracına zarar vermişseniz, en önemlisi kaza sırasında yaralanma veya ölüm varsa kaza tespit tutanağı doldurmadan önce tabi ki polisi çağırmalısınız.

Yaşanan trafik kazası maddi hasarlı bir kaza ise karşılıklı istenilen belgelerin fotoları çekilip, Kaza Tespit Tutanağı’nı istenilen şekilde doldurup araç sahipleri vedalaşıp olay yerinden ayrılabilir. Yapmanız gereken ise her araçta bulunması gereken Kaza Tesbit Tutanağı’na doğru bilgileri yazarak, olayı anlatan bir yazı ile tarafların karşılıklı imzalamaları.

Bu sırada tabi ki taraflar suçluyu bulmaya çalışmamalı. Fotoğraflar ve olay anlatımları uzman kişiler tarafından incelendikten sonra buna karar veriliyor. Formlar doldurulduktan sonra sigorta poliçesini kimden almışsanız onu arayıp yardım isteyebilirsiniz. Sigorta şirketinizde dahil olmak üzere size mutlaka yardımcı olacaklardır. Ve aracınızı acentenizin yönlendirdiği yetkili servislere çekmeniz yeterli. Gerisini eksper ve sigorta şirketi takip edecektir.

MOBİL KAZA TUTANAĞI CEBİNİZDE OLMALI

Bu nedenle aracınızda Kaza Tespit Tutanağı bulundurmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. Tutanak yanınızda yoksa Sigorta Bilgi Merkezi’nin uygulamasını cebinize indirmeniz de yeterli. Mobil Kaza Tutanağı ile bu defa işleminizi cep telefonunuzdan yapmak mümkün. Böyle yaptığınızda sigorta şirketinizden çok daha hızlı hizmet almış olursunuz.

Çekici isterseniz anında size bu hizmet verilecektir. Ve hasar işlemleriniz daha çabuk bitecektir. Öncelikle Mobil Kaza Tutanağı’nı cebinize indirin derim. Hatta bazı bilgileri önceden bile girebilirsiniz. Çünkü kaza anında yaşadığınız o şok ile belki bazı bilgileri eksik girebilirsiniz.

Bunlar vatandaşın hayatını kolaylaştıran güzel uygulamalar. Sigorta şirketleri ve sektör size her zaman yardıma hazır ama siz yine de dikkatli olun kaza yapmayın.

Devamını Oku

Mobil Kaza Tutanağı Kamu Spotu

17.02.2017
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Resmi Mobil Kaza Tutanağı ile kağıt ve kaleme gerek kalmadan kısa sürede akıllı telefonunuzla kaza tutanağını doldurabilirsiniz. Apple Store ya da Google Play Store'lardan uygulamayı indirerek yolunuza kısa sürede devam edebilirsiniz.

Devamını Oku

Mobil Kaza Tutanağı'na Basında Büyük İlgi

14.11.2016
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Mobil Kaza Tutanağı'nın fayda ve özellikleri Posta Gazetesi'nde anlatıldı!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı sayesinde tutanak tutma işlemi ortalama 100 dakikadan 5 dakikaya, hasar sonucunun alınması ise ortalama 12 günden 2 güne düşüyor. Trafikte bir araçla çarpışma durumunda en külfetli işlerden biri de Kaza Tespit Tutanağı doldurmak... Ama Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı (MKT) uygulamasıyla tutanak doldurmak artık çok kolay. MKT uygulaması ile kaza esnasında kalem, kağıda gerek duymadan hızlıca tutanak doldurulması sağlanıyor.

                                                   

Devamını Oku

Kullanımı Kolaylaşan Mobil Kaza Tutanağı Hızına Hız Kattı

17.07.2016
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Para Şemsiye Dergisi Mobil Kaza Tutanağı Haberi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), Mobil Kaza Tutanağı uygulamasında yeni özellikleri devreye aldı. Kullanımı basitleşen uygulamada, kazaya karışan iki ya da daha fazla sürücü ‘shake it’ özelliğiyle akıllı telefonlarını sallayarak tüm bilgilerini sisteme otomatik aktarabiliyor. Kaza tutanaklarını akıllı telefonlara taşıyan Mobil Kaza Tutanağı (MKT), trafik ve kasko sigortası kullanan sürücülerin vazgeçilmezi haline geldi. Kaza esnasında kalem kağıda gerek duymadan hızlıca tutanak doldurulmasını sağlayan uygulama, trafikte beklemeleri ve zaman kayıplarını önlüyor. 2014 yılının Ekim ayında sürücülerin cebine giren uygulama, ikinci yılında yüzünü yeniledi. Mobil Kaza Tutanağı, yeni özellikleriyle kazaların sonuçlanma süresini minimuma indiriyor.

Devamını Oku

Telefonu salla, kaza tutanağını doldur

23.06.2016
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), Mobil Kaza Tutanağı uygulamasında yeni özellikleri devreye aldı. Uygulamada ‘shake it’ özelliğiyle kazaya karışan iki ya da daha fazla sürücü akıllı telefonlarını sallayarak tüm bilgilerini sisteme otomatik aktarabiliyor.​ Kaza tutanaklarını akıllı telefonlara taşıyan Mobil Kaza Tutanağı (MKT), trafik ve kasko sigortası kullanan sürücülerin vazgeçilmezi haline geldi. Kaza esnasında kalem kağıda gerek duymadan hızlıca tutanak doldurulmasını sağlayan uygulama, trafikte beklemeleri ve zaman kayıplarını önlüyor. 2014 yılının Ekim ayında sürücülerin cebine giren uygulama, ikinci yılında yüzünü yeniledi. Mobil Kaza Tutanağı, yeni özellikleriyle kazaların sonuçlanma süresini minimuma indiriyor.

Yeni MKT’de neler var?

Kağıt tutanak ile 100 dakika süren işlemleri 5 dakikaya indiren Mobil Kaza Tutanağı, yeni özellikleriyle tutanak doldurma sürecini sadeleştiriyor. Yeni uygulamada yer alan özellikler şöyle sırlanıyor:

  • ​Yakındaki kazaları görün

Sunulan kaza yoğunluk haritası ile yakınınızdaki kazaları görebilmeniz mümkün. Ayrıca uygulama ile en yakın tamirhane, sigorta şirketi, acente gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  • Her ekranda tek işlem

Uygulama, kullanıcı dostu bir arayüz sunuyor. Ekranların sadeleştirildiği uygulamada, her ekranda tek bir işlem yapılıyor. Böylelikle kullanıcı basit bir şekilde tutanağı doldurabiliyor

  • Mesajlar kullanıcıya yol gösteriyor

Uygulamanın her ekranına eklenen ve kullanıcıyı yönlendiren mesajlar, kaza fotoğrafının nasıl çekileceğinden hangi işlemin nasıl yapılacağına kadar  tüm bilgileri kullanım sırasında kullanıcıya veriliyor.

  • Kaza yerinin videosu çekilebiliyor

Kaza analizinin daha kolay yapılabilmesi için uygulamaya eklenen video özelliği, kaza yerinin kısa bir videosu çekilebilmesini sağlıyor. Video özelliği ile birlikte birçok ayrıntı kolay bir şekilde tespit edilebiliyor.

  • Tüm sürücülerin bilgileri girilebiliyor

Mevcut Mobil Kaza Tutanağı versiyonunda yalnızca sigortalı bilgilerinin girilebildiği profil adımında, artık yeni versiyon ile birlikte tüm sürücü bilgileri, ehliyet resimleri ve ruhsat resimleri girilebiliyor. Böylece kaza anında geriye sadece kaza yorumunun yapılması ve senaryo çizimi kalıyor.

  • ‘Shake it’ ile bilgiler otomatik yükleniyor

Profil Paylaş özelliği ile kazaya karışan sürücülerde de MKT uygulaması varsa ve profil oluşturulmuşsa bilgilerin sisteme aktarılması için telefonlarını sallaması (shake it) yeterli oluyor. Böylelikle tüm bilgiler otomatik olarak diğer telefona aktarılıyor ve tutanak en kısa sürede dolduruluyor.

  • Kazanın nasıl gerçekleştiğini çizin

Yeni senaryo çizim ekranı ile artık kazanın nasıl gerçekleştiği çok daha kolay bir şekilde canlandırılabilecek. En çok kaza yapılan 8 yol tipi ile önce kazanın gerçekleştiği yol tipi seçiliyor; sonrasında bu senaryo üzerine yerleştirilen araçlar ile kaza anı kolaylıkla senaryolaştırılabiliyor. Varsa trafik işaretleri de senaryo üzerine kolay bir şekilde ilave edilebiliyor.

  • Değişiklik / Onay Ekranı:

Tüm bilgiler girildikten sonra artık sürücüler Değişiklik/Onay adımı ile girdikleri verileri kontrol edebiliyor; değişiklik gerektiren durumlarda hızlıca ilgili ekrana erişebiliyor.

Tutanak doldurma süresi daha da kısaldı

Aydın Satıcı, Mobil Kaza Tutanağı uygulamasının yeni özellikleriyle hızına hız kattığını belirterek, uygulamanın gelişmiş profil özelliği ile kaza anında yapılacak işlemlerin büyük ölçüde azaldığına ve tutanak doldurma süresinin daha da kısaldığına dikkat çekti. Satıcı yeni özellikler ile ilgili şu bilgileri verdi: “SBM’nin uygulamayı geliştirirken temel amacı tutanak doldurma anında bilgi girişini en aza indirmekti. Kişinin bilgileri elle kodlamasına gerek kalmadan fotoğraf çekerek, kare kod okutarak, sesli mesaj bırakarak, ekrana parmağıyla imza atarak ya da video çekerek bütün işlemleri yapmasını hedeflemiştik. Bunu da yeni versiyonda gerçekleştirmiş olduk. Yeni Mobil Kaza Tutanağı’nın en heyecan verici özelliği ‘Profil Paylaş’ özelliği. Bu özellik ile tutanak doldurma süreleri minimum seviyelere inecek ve trafik sıkışıklıkları da büyük ölçüde azalacak.” Satıcı, MKT ile ayda yaklaşık 800 kaza tutanağı düzenlendiğini, bugüne kadar 540 bin kişinin uygulamayı telefonuna indirdiğini de sözlerine ekledi.

Devamını Oku

"Mobil Kaza Tutanağı"na Medyadan İlgi

22.06.2016
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Mobil Kaza Tutanağı uygulamasına kullanıcıların ve medyanın ilgisi devam ediyor.

Tüketici Sorunlar Derneği (Tüsoder) Sigorta Komisyon Başkanı ve Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Taner Çağatay, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin uygulaması ile kağıt tutanak formuna, kaleme ihtiyaç duyulmadan cep telefonu ile trafik kazası tutanaklarının düzenlenebildiğini açıkladı. Çağatay, mobil kaza tutanaklarına ilişkin açıklamasında, "Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından kaza anında sigortalıların işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için oluşturulan 'Mobil Kaza Tutanağı' ile kaza tutanağını doldurmak 5-10 dakikalık bir zaman alıyor" dedi.

HÜRRİYET GAZETESİ

TÜSODER: KAZA TUTANAKLARI CEP TELEFONU İLE YAPILABİLİR
 

Taner Çağatay: "Artık poliçe üzerindeki kare kodunun cep telefonuna okutarak tüm detay bilgilere ulaşılabiliyor ve kâğıt üzerine şasi ve motor numarası, model ve marka kodu girilmesine gerek kalmıyor. İşlem tamamlandıktan sonra da SMS ile bilgi geliyor ve ayrıca çekiciye ihtiyaç olup olmadığı soruluyor. Sürücüler www.sbm.org.tr ye girip uygulamayı inceleyebilir ve akıllı telefona indirebilirler."
 
Çağatay, uygulamayı indiren sürücülere ön profil oluşturarak, ihtiyaç halinde sistemi kullanmaya hazır hale getirmelerini önerdi.
 

 ​

TÜRKİYE GAZETESİ

CEP TELEFONUYLA KAZA TUTANAĞI

TÜSODER UYARDI: Kaza tutanağı cep telefonu ile 5 dakikada yapılabilir.

Maddi kayıplı kazalarda tutanak, taraflar tarafından tutularak sigorta şirketlerine ve emniyet birimlerine iletiliyor. Bu sırada taraflar saatler kaybederken, trafik kilitleniyor.​

Tüketici Sorunlar Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyon Başkanı ve Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Taner Çağatay, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin uygulaması ile kağıt tutanak formuna, kaleme ihtiyaç duyulmadan cep telefonu ile trafik kazası tutanaklarının düzenlenebildiğim açıkladı. Çağatay, mobil kaza tutanaklarına ilişkin açıklamasında, "Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından kaza anında sigortalıların işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için oluşturulan 'Mobil Kaza Tutanağı' ile kaza tutanağını doldurmak 5-10 dakikalık bir zaman alıyor" dedi. Çağatay'ın açıklaması şöyle: "Artık poliçe üzerindeki kare kodunun cep telefonuna okutarak tüm detay bilgilere ulaşılabiliyor ve kâğıt üzerine şasi ve motor numarası, model ve marka kodu girilmesine gerek kalmıyor. İşlem tamamlandıktan sonra da SMS ile bilgi geliyor ve aynca çekiciye ihtiyaç olup olmadığı soruluyor. Sürücüler www.sbm.org.tr'ye girip uygulamayı inceleyebilir ve akıllı telefona indirebilirler." Çağatay, uygulamayı indiren sürücülere ön profil oluşturarak, ihtiyaç halinde sistemi kullanmaya hazır hale getirmelerini önerdi.​

GÜNEŞ GAZETESİ

KAZA TUTANAĞINA MOBİL ÇÖZÜM 

Artık poliçe üzerindeki kare kodunun cep telefona okutarak tüm detay bilgilere ulaşılabiliyor.​

Tüketici Sorunlar Derneği Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay, Sigorta uygulaması ile tutanak formuna ihtiyaç duyulmadan cep telefonu ile trafik kazası tutanaklarının düzenlenebildiğinİ açıkladı. Çağatay,"Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından kaza anında sigortalıların işlemlerini hızlandırmakve kolaylaştırmak için oluşturulan ‘Mobil KazaTutanağı’ ile kaza tutanağını doldurmak 5-10 dakikalık bir zaman alıyor" dedi.

Devamını Oku

SBM Uygulamaları Basında Büyük İlgi Görüyor

11.03.2016
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Mobil Kaza Tutanağı Bugün Gazetesi Haberi

Dünyada ilk defa Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan ‘Mobil Kaza Tutanağı’ uygulaması ile kaza anında akıllı telefonlardan hızlıca kaza tutanağı girişi yapılabiliyor. Uygulama ile kağıt kalem ve başka araç gerece ihtiyaç duyulmadan kaza yerinde tespit tutanağı oluşturulup sigorta poliçesi bilgilerine ulaşılarak, tutanağın sigorta şirketine otomatik olarak iletilmesi sağlanıyor. TC kimlik numaralarınızı uygulama içerisine yazdığınızda tüm gereken bilgiler otomatik olarak dolduruluyor. Ayrıca kazanın nerede gerçekleştiği de otomatik olarak bulunulabiliyor.

Devamını Oku

En Popüler 5 Uygulamada Mobil Kaza Tutanağı İlk Sırada!

11.11.2015
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

İstanbul Gazetesi'nin Teknoloji bölümünde, en popüler 5 mobil uygulama sıralamasında Mobil Kaza Tutanağı ilk sırayı aldı!

Mobil Kaza Tutanağı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin geliştirdiği sistem üzerinde kağıt form doldurularak tutulan Kaza Tespit Tutanakları, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge gereğince artık akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor. Dünyada bu alanda geliştirilen "ilk uygulama" olma özelliği taşıyan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile kağıt form ve kalem kullanmadan akıllı telefonlarından hızlıca kaza tutanağı girişi yapılabiliyor.​​

 

Devamını Oku

"Mobil Kaza Tutanağı"na Medyanın İlgisi Devam Ediyor

22.09.2015
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ilk yılını doldururken kullanıcıların ve medyanın ilgisi devam ediyor.

1 yılda 7 bin 100 sanal kaza tutanağı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. Bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde uygulamayla birlikte kaza tutanağı tutuldu.

​​Vatan Gazetesi

AKILLI UYGULAMA TUTTU

1 YILDA 7 BİN 100 SANAL KAZA TUTANAĞI​

Geçen yıl Ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, akıllı telefonlarına yükledikleri uygulama ile kağıt ve kalem kullanmadan kaza yerinde tespit tutanağını oluşturabiliyor. Mobil Kaza Tutanağı, sigorta poliçe bilgilerine otomatik olarak ulaşıp, tutanağın sigorta şirketine iletilmesini sağlıyor​.​

 

Milliyet Gazetesi

KAZAZEDELER MOBİL TUTANAĞI ÇOK SEVDİ

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda android ve IOS işletim sistemlerine uyumlu cep telefonlarına 425 binden fazla indirildi. SBM yetkililerinden alınan bilgiye göre, kâğıt formlarla düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkân sağlayan mobil kaza tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Geçen yıl Ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini akıllı cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor.

 

 

Türkiye Gazetesi

CEPTE TUTANAĞI SEVDİK

1 YILDA 425 BİNDEN FAZLA İNDİRİLDİ

Kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlarda mobil ortamda oluşturulabilmesini sağlayan uygulama büyük ilgi gördü. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. SBM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nisan 2008'den beri kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkân sağlayan Mobil Kaza Tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. İlk yılını dolduran Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, akıllı telefonlarda android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi. Uygulama, bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde kazada kullanıldı. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, izmir ve Manisa oldu. Bu süre içinde en hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi. Mobil kaza tutanağını tercih edenlerin yüzde 85'ini erkekler oluşturdu. Mobil Kaza Tutanağı düzenleyen sürücülerin yüzde 35'ini 26-35 yaş aralığındakilerin oluşturduğu dikkati çekti.​

 

Cumhuriyet Gazetesi

CEPTEN TUTANAĞA BÜYÜK İLGİ

​Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen "Mobil Kaza Tutanağı" uygulaması, bir yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi; 7 bin 100'ün üzerinde kazanın tutanağı sanal ortamda oluşturuldu. SBM geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, Nisan 2008'den beri kâğıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine olanak sağlıyor. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü'nün genelgesi doğrultusunda hayata geçirilen uygulama ile 10 dakikada oluşturulan tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde geçerlilik taşıyor. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu. En hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi.​​

 

Hürriyet Ankara Gazetesi

 

MOBİL TUTANAKTA BAŞKENT İKİNCİ SIRADA

​Sanal tutanakta BAŞKENT İKİNCİ

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen "Mobil Kaza Tutanağı" uygulaması, bir yılda 425 binden fazla telefona indirildi; 7 bin 100'ün üzerinde kazanın tutanağı sanal ortamda oluşturuldu. Başkent, en çok tutanak hazırlanan ikinci şehir oldu.

Kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlarda mobil ortamda oluşturabilmesini sağlayan uygulama ilgi gördü. SBM'nin geliştirdiği ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. SBM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nisan 2008'den beri kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkan sağlayan Mobil Kaza Tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Bir yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor. Ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.

5,5 DAKİKADA İŞLEM

İlk yılını dolduran Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, akıllı telefonlarda android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi. Uygulama, bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde kazada kullanıldı. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu. Bu süre içinde en hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi. Mobil Kaza Tutanağı'nı tercih edenlerin yüzde 85'ini erkekler oluşturdu. Mobil Kaza Tutanağı düzenleyen sürücülerin yüzde 35'ini 26-35 yaş aralığındakilerin oluşturduğu dikkat çekti. Tutanaklarda en çok görülen kaza yüzde 18 ile arkadan çarpma ve yüzde 17 ile park halinde çarpma olarak tespit edildi. Kaza tutanaklarına konu olan araçların yüzde 61'ini otomobil, yüzde 23'ünü kamyon grubu araçlar oluşturdu.

KALEM KAĞIDA GEREK KALMADI

Akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile kağıt kalem ve başka araç gerece ihtiyaç duyulmadan kaza yerinde tespit tutanağının oluşturulmasına imkan veren Mobil Kaza Tutanağı, sigorta poliçesi bilgilerine ulaşma ve tutanağın sigorta şirketine otomatik olarak iletilmesine olanak sağlıyor. Uygulama ile oluşturulan tutanaklar sonucunda hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılarak bildiriliyor. Mobil Kaza Tutanağı​ uygulaması ile kaza noktaları da lokasyon bazlı olarak görüntülenebiliyor. Sürücüler, daha önce oluşturulan kaza tutanakları doğrultusunda hangi noktalarda daha çok kaza meydana geldiğini kaza yoğunluk haritasıyla izleyebiliyor.

 

Güneş Gazetesi

MOBİL KAZA TUTANAĞI ÇOK TUTTU

Kaza tespit tutaklarının cep telefonlarında oluşturulması kolaylık getirdi. Sürücüler, tutanak doldurma işlemini 'cep'ten daha hızlı yapabiliyor.​

Kazazede, tutanağı artık cepten tutuyor Kaza tespit tutaklarının akıllı telefonlarda mobil ortamda oluşturulması büyük kolaylık getirdi.

Mobil Kaza Tutanağı kazazedelere büyük kolaylık getirdi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulması dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Geçen yıl Ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor. Google Play veya Apple Store'dan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması cep telefonuna indirilebiliyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Ekran üzerindeki "yeni kaza ekle" butonuna basarak yeni bir kaza tespit tutanağı ekleniyor. Gelen kaza genel bilgileri ekranından kazaya karışan araç sayısı bilgisini girerek kaza formunu dolduruluyor. Fotoğraf ikonuna basılarak kazaya karışan araçların resimleri çekilerek ekrana yükleniyor. "Haritada göster" özelliği ile kazanın olduğu yer haritada gösteriliyor. Kazaya karışan araçların plaka bilgisi, TC No veya Vergi no bilgileri doldurulduktan sonra "Poliçe Bilgileri Getir" butonuna basılarak sigorta poliçesi bilgileri ekranına ulaşılıyor.

İMZALAR DA YÜKLENİYOR

Qr kod ikonu butonuna basılarak Kare Kod ekranına girilir ve poliçenin Qr kodu okutulduğunda poliçe bilgileri ekrana getiriliyor QR kodlu poliçelerinize Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin resmi adresindeki Trafik Poliçesi Sorgula adımından ulaşabilirsiniz. Kazaya taraf olan sürücülerin bilgileri girilir. Bu ekranda email ilgisinin girilmesi önem arz eder; çünkü kayıtın tamamlanmasında sonra tutanak pdf olarak mail atılacaktır. SMS ile bilgi almak isterseniz cep telefonu bilginizi girmeniz gerekir. Kazaya karışan araç sürücüsünün ehliyetlerinin ön ve arka yüzleri çekilerek sürücü bilgileri ekranına eklenir. İmza örnekleri de pdf olarak girildikten sonra sigorta şirketine mail gönderilir​.​

 

Takvim Gazetesi

MOBİL TUTANAĞA BÜYÜK İLGİ VAR​

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. Uygulama ile ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.

Bugün Gazetesi

KAZAZEDELER CEP'TE TUTANAĞI ÇOK SEVDİ

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce geliştirilen ve kaza tespit tutanaklannın mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama ​1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. 7 bin 100'ün üzerinde kazanın tutanağı sanal ortamda oluşturuldu. Akıllı telefonlarda Android işletim sistemi 240 bin, IOS işletim sistemi ise 185 binden fazla kez indirildi. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu.​​

 

Birgün Gazetesi

KAZA TUTANAĞINA MOBİL DESTEK​

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklannrı mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda 425 binden fazla indirildi. AA muhabirinin, SBM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Nisan 2008'den beri kâğıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkân sağlayan mobil kaza tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Uygulama sayesinde ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor. İlk yıl sonunda, Mobil Kaza Tutanağı​ uygulaması, Android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile kağıt kalem ve başka araç gerece ihtiyaç duyulmadan kaza yerinde tespit tutanağı oluşturulabiliyor. Uygulama sigorta poliçesi bilgilerine ulaşma ve tutanağın sigorta şirketine otomatik olarak iletilmesine de olanak sağlıyor. Uygulama ile oluşturulan tutanaklar sonucunda hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılarak bildiriliyor. Uygulama ile kaza noktaları da lokasyon bazlı olarak görüntülenebiliyor. Sürücüler, daha önce oluşturulan kaza tutanakları doğrultusunda hangi noktalarda daha çok kaza meydana geldiğini de izleyebiliyor.​​

Devamını Oku

Akıllı telefonlara indirilen Mobil Kaza Tutanağı büyük ilgi gördü

21.09.2015
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Anadolu Ajansı Mobil Kaza Tutanağı haberi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. AA muhabirinin, SBM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Nisan​​​ 2008'den beri ​​kağıt f​orm ile ​düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldur​​ulabilmesine imkan sağlayan Mobil Kaza Tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Geçen yıl ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünün genelgesi doğrultusunda hayata geçirilen uygulama sayesinde ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.

Geçen yıl ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünün genelgesi doğrultusunda hayata geçirilen uygulama sayesinde ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.

İndirme sayısı 425 bini geçti

İlk yılını dolduran Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, akıllı telefonlarda android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi.

Uygulama, bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde kazada kullanıldı. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt’te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu.

Bu süre içinde en hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi.

Mobil Kaza Tutanağı tercih edenlerin yüzde 85'ini erkekler oluşturdu. Mobil Kaza Tutanağı​ düzenleyen sürücülerin yüzde 35'ini 26-35 yaş aralığındakilerin oluşturduğu dikkati çekti.

Tutanaklarda en çok görülen kaza yüzde 18 ile arkadan çarpma ve yüzde 17 ile park halinde çarpma olarak tespit edildi. Kaza tutanaklarına konu olan araçların yüzde 61'ini otomobil, yüzde 23'ünü kamyon grubu araçlar oluşturdu.​

Uygulama birçok avantaj sunuyor

Uygulama ile oluşturulan tutanaklar sonucunda hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılarak bildiriliyor.

 Mobil kaza tutanağı uygulaması ile kaza noktaları da lokasyon bazlı olarak görüntülenebiliyor. Sürücüler, daha önce oluşturulan kaza tutanakları doğrultusunda hangi noktalarda daha çok kaza meydana geldiğini kaza yoğunluk haritasıyla izleyebiliyor.

Devamını Oku

Mobil Kaza Tutanağı ile Hasarınızı Hızlı Alın!

4.03.2015
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Hayatımız Sigortalı Mart sayısında dosya konusu Mobil Kaza Tutanağı!

Tutanak doldurmak daha kolay

2014 yılını​n Ekim ayında ise vatandaş yeni bir uygulama ile tanıştı: Mobil Kaza Tutanağı. Sürücülere hasar sürecinde zaman kazandıran ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen uygulama ile kaza tutanağı tutarken kalem ve kağıda gereksinim kalmadı. Uygulama ile akıllı telefonlar aracılığıyla tutanak doldurma işlemi çok daha hızlı ve kolay hale getirildi. Uygulamayı aktif bir şekilde kullanmak için tek yapmanız gereken şey, Android ya d​a IOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefona sahip olmak ve akıllı telefonunuza uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirmek. Sonrasında ise 10 dakika gibi kısa bir sürede tutanağı doldurabiliyorsunuz.

Kazalar üç günde sonuçlanıyor

Kaza esnasında Mobil Kaza Tuta​nağı uygulaması ilk olarak kaza yerinin en az dört fotoğrafının sisteme yüklenmesini istiyor. Sonrasında ise poliçe bilgilerini sisteme girmeniz gerekiyor. Bunun için plaka ve ruhsat sahibinin kimlik numarası ile sorgulama yapılabiliyor. Poliçe bilgilerinizi yalnızca bir defa sisteme kaydettiğinizde 'profilimden getir' özelliğiyle her seferinde bilgilerinizi tek tek girmek zorunda kalmıyorsunuz. Sigorta şirketinizden satın aldığınız kare kodlu poliçelerdekİ kare kodu okutarak da tüm bilgilerinize otomatik bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Uygulamada kazanın oluş şekli yazılı ve sesli şekilde anlatılabiIiyor. İşlem, sürücülerin ekrana elle atacakları imza ile tamamlanmış oluyor. Sonrasında ise sürücülerin uygulamayı kullandığı cep telefonlarına SMS ile bilgilendirme yapılıyor. E-mail adreslerine ise KTT formu PDF olarak iletiliyor. Her iki aracın zorunlu trafik ve kasko poliçe sahibi sigorta şirketleri anında bilgilendiriliyor. Böylece sürücüler hiçbir yeri aramadan sigorta şirketleri tarafından işlemleri yapılmaya başlanıyor. Uygulamanın sunduğu hız sayesinde hasar tazminat süreçleri de kısalıyor; kazaların ortalama sonuçlanma süresi 13 günden 3 güne iniyor.​


Devamını Oku

Kazalarda Tutanak Tutmak 10 Dakikaya Sonuç Almak 3 Güne İndi

15.02.2015
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Mobil Kaza Tutanağı, Şemsiye dergisinde!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen ve kazaların sonuçlanma süresini 13 günden 3 güne indiren Mobil Kaza Tutanağı ile kaza esnasında tutanak tutmak artık çok daha kolay. Akıllı telefonunuza indireceğiniz Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile kaza tutanağını doldurmak ise sadece 10 dakika sürüyor.

​Günlük yaşamımızın büyük çoğunluğu trafikte geçiyor. İşe, okula yetişmek, sosyal hayatın hızına ayak uydurmak için sürekli yollardayız. Yapılan araştırmalara göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de trafikte geçirilen süre, günlerle ölçülecek seviyelere ulaşmış durumda, örneğin 2014 yılında İstanbul'da yaşayan bir sürücü yılda ortalama 219 saatini yani, dokuz gününü trafikte geçmiş. Vaktimizin çoğunu trafikte geçirirken birçok riskle de karşı karşıya kalıyoruz. Çeşitli nedenlerle yaşanan kazalar ise bu risklerin en büyüğü. 

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde yaşanan yaklaşık 1 milyon 300 bin kaza da bunu kanıtlar nitelikte. Yaşanan kazalarda en büyük kurtarıcılarımız ise trafik ve kasko sigortalarımız oluyor.

Ülkemizde trafiğe kayıtlı olan yaklaşık 19 milyon araç bulunuyor. Bu araçların zorunlu bir sigorta olmasına rağmen sadece 15 milyonunun trafik sigortası bulunuyor. Kasko sigortalarında rakamlar ise çok daha düşük. 19 milyon aracın sadece 5 milyonu kasko güvencesinden faydalanıyor. Sigortalı olmak olası kazalarda hasarın tazmin edilmesi için büyük önem taşıyor. 1 Nisan 2008 tarihinde yalnızca maddi hasarlı kazalarda, Kaza Tespit Tutanağı uygulaması başladı, Uygulama ile kazalarda tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında tutanak tutmaları mümkün hale geldi.

Tutulan tutanakların sayısında yıllar bazında artışlar görüldü. 2008 yılında 491 bin 31 tutanak tutulurken 2014 yılında bu rakam 811 bin 155 olarak gerçekleşti. Kaza Tespit Tutanağı uygulaması trafikteki beklemelerin ve zaman kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenerek vatandaşların tutanaklarını online olarak takip edebilmeleri sağlandı.​

Devamını Oku

"Mobil Kaza Tutanağı" Medyanın İlgi Odağı Oldu

15.10.2014
Mobil Kaza Tutanağı Haber Görseli

Mobil Kaza Tutanağı kullanıma açıldığı ilk günden itibaren hem kullanıcılar hem de medya tarafından yoğun ilgi gördü.

Kaza tespit tutanakları artık cep telefonundan da doldurabilecek SBM tarafından geliştirilen uygulama sayesinde kaza tespit tutanakları akıllı telefonlar üzerinden doldurulabilecek. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) "Mobil Kaza Tutanağı" kullanıma sunuldu. SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor.

Hürriyet

 


Kaza tespit tutanakları artık cep telefonundan da doldurabilecek
SBM tarafından geliştirilen uygulama sayesinde kaza tespit tutanakları akıllı telefonlar üzerinden doldurulabilecek.
 
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu. SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor.
 
Sigorta Şirketine Anında İletiliyor
Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor. Ayrıca uygulama, coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından suistimallerin azaltılması konusunda da büyük katkı sağlayacak. Ayrıca, dünyada ilk özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması bekleniyor.
 
Posta

Kaza tutanağı "cep"te
Kaza tespit tutanakları 'cep'e girdi. Artık akıllı telefonlara indirilen uygulamalarla kağıt, kalem kullanmadan kazayla ilgili fotoğraf, ses kaydı gibi bilgiler kolayca sisteme girilecek. Bilgiler anında sigorta şirketine iletilecek
 
Hatalı girişe son Sürücüler kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymadan akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) hayata geçirilen 'mobil kaza tespit tutanağı', araç plakası ve TC kimlik numarası gibi birçok bilgiyi otomatik doldurarak, kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor. Uygulama hatalı tutanak girişini de ortadan kaldırıyor.
 
Yoğunluk engellenecek
Uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı tespiti, tutanağın anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor. Uygulamanın kaza istatistiklerinin oluşturulması ve suistimallerin azaltılması konusunda da katkı sağlaması bekleniyor. Dünyada ilk olan mobü kaza tespit tutanağıyla kazaların neden olduğu trafik yoğunluğunun azalması bekleniyor.
 
Sistem Nasıl İşleyecek?
Uygulama ile kağıt, kalem kullanmadan akıllı telefon aracılığıyla beş dakika içerisinde kaza tespit tutanağı sigorta şirketine ulaştırılacak. Öncelikle sigorta şirketleri poliçelerine karekod ekleyecek. Bu karekod mobil uygulamaya okutulunca poliçe bilgileri otomatik olarak aktarılacak. Sisteme kazanın fotoğrafları eklenecek, araçların darbe aldığı noktalar belirtilecek. Kazaya karışan kişiler yorumlarını ses kaydı olarak bırakabilecek. En son ise kazaya karışan sürücüler ekrana imza atacak. Böylelikle kâğıt, kalem kullanmadan otomatik olarak tutanak formu doldurularak şirketlere iletilecek.​
 
NTV-msnbc
 
Kaza tespit tutanağında yeni dönem
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen uygulama sayesinde kaza tespit tutanakları akıllı telefonlar üzerinden doldurulabilecek.
 
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu.
 
SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak.
 
Araç plakası ve T.C. kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor.
 
Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor.
 
Ayrıca uygulama, coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından suistimallerin azaltılması konusunda da büyük katkı sağlayacak.
 
Ayrıca, dünyada ilk özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması bekleniyor.
a-Haber
 
Kaza tespit tutanağı artık cepte!
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen uygulama sayesinde kaza tespit tutanakları akıllı telefonlar üzerinden doldurulabilecek.
 
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu.
 
SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak.
 
Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor.
 
Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor. Ayrıca uygulama, coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından suistimallerin azaltılması konusunda da büyük katkı sağlayacak. 
 
Ayrıca, dünyada ilk özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması bekleniyor.
 
CNNTürk
 
Kaza tespit tutanaklarında "mobil uygulama dönemi"
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu. SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek.
 
Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak.
 
Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi girişimkanı sağlıyor.
 
Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor.
 
Ayrıca uygulama, coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından suistimallerin azaltılması konusunda da büyük katkı sağlayacak.
 
Ayrıca, dünyada ilk özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması bekleniyor.
 
SABAH Gazetesi
 
Kaza tutanağına "mobil" çözüm
SİGORTA Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu. Sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. 
 
Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor. Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti gibi avantajlar sunuyor. Kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun da azaltılması bekleniyor. 
Milliyet
 
Kaza tutanağına "mobil uygulama"
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), "mobil kaza tespit tutanağı"m kullanıma sundu. SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Tutanağı doldurmak için sürücülerden birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, kullanıcılara kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor. Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor.
 
Akşam
 
Kaza tutanağı cep'ten dolacak
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu. SBM'den alınan bilgiye göre. sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli. Uygulamayla tutanak süresi kısalacak.
 
BUGÜN
 
Kaza tespit tutanaklarında akıllı telefon dönemi
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" uygulamasını geliştirdi. Uygulama sayesinde kaza yapan sürücüler, tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. 
 
Anında Sigorta Şirketine... 
Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlayacak. Hatalı tutanak girişi de ortadan kalkacak. Sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanlann hızlı ve kesin tespiti ve kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi kolaylaşacak. 
 
Suistimal Azalacak
Ayrıca coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından olan suistimallerin azaltılmasında büyük katkı sağlayacak. 
 
Dünyada ilk özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğu da büyük ölçüde azalacak.
 
Vatan
 
Kaza tutanakları akıllı telefonlarda
SİGORTA Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) mobil kaza tespit tutanağı kullanıma sunuldu. Yeni sisteme göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak.
 
Uygulama, plaka ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduruyor. Sisteme göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç olmaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla dolabilecek. Tutanağı durmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. 
 
DÜNYA
 
DÜNYADA İLK UYGULAMA ÖRNEĞİ OLACAK:
Kaza tespit tutanaklarında "mobil uygulama dönemi"
 
Sigorta Bilgi ve GözetimMerkezi'nce (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu. SBM'den alman bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor. Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anmda sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor. 
TAKVİM
 
Kaza raporunda MOBİL DÖNEM
SİGORTA Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) 'mobil kaza tespit tutanağı' kullanıma sunuldu. SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. Böylece hatalı tutanak ortadan kalkacak.
 
TÜRKİYE
 
DÜNYADA İLK
Kaza tutanakları "CEBE" girdi!
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu. SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak. Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor. Dünyada ilk özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması bekleniyor.
Yeni Şafak
 
Kaza tespitinde 'mobil' dönemi
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobil kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu. SBM'den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklarını kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek.
 
Yenigün
 
Kaza tespit tutanağında "mobil uygulama dönemi'
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) "mobü kaza tespit tutanağı" kullanıma sunuldu.SBM*den alınan bilgiye göre, sürücüler uygulamayla kaza tespit tutanaklannı kağıt form ve kaleme ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar aracılığıyla doldurabilecek. Sürücüler için birçok avantaja sahip tutanağı doldurmak için taraflardan birinde akıllı telefon bulunması yeterli olacak.Araç plakası ve TC kimlik numarası ile birçok bilgiyi otomatik dolduran uygulama, bu sayede kullanıcılara hızlı ve kolay kaza bilgisi giriş imkanı sağlıyor.Hatalı tutanak girişini ortadan kaldıran uygulama, sigorta şirketlerinin poliçe bilgilerine hızlı erişimi, kazaya neden olan alanların hızlı ve kesin tespiti, kaza tutanağının anında sigorta şirketlerine iletilmesi gibi avantajlar sunuyor. Ayrıca uygulama, coğrafi kod bazlı kaza istatistiklerinin oluşturulması ve sigorta sektörünün en büyük sorunlarından suistimallerin azaltılması konusunda da büyük katkı sağlayacak. Ayrıca, dünyada ilk özelliği taşıyan mobil kaza tespit tutanağıyla kazaların sebebiyet verdiği trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması bekleniyor.
 

Devamını Oku
Stevie Awards Ödüllü Mobil Uygulama Görseli

Stevie Awards Ödüllü Mobil Uygulama

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Uygulamayı İndirin